Czy można nosić na rękach kobietę przez cały miesiąc?
W Afryce Dzień Kobiet obchodzony jest na wiele różnych sposobów, w zależności od kraju i regionu. W niektórych państwach, takich jak Etiopia, przybrało ono formę oficjalnego święta państwowego, a kobiety mają dzień wolny od pracy. W RPA natomiast celebruje się przez cały sierpień, a właściwy dzień kobiet przypada na 9 dzień tego miesiąca. Naszym skromnym zdaniem, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby świętować cały rok!
Afrykańskie rytuały związane z dniem kobiet
Sprawą oczywistą jest, że w Polsce w Dniu Kobiet na stole, prędzej czy później pojawi się bukiet tulipanów. Wynika to wszakże z obowiązku i tradycji. Każdy szanujący się mężczyzna musi zakupić tulipana i wręczyć go swojej ukochanej. No a najlepiej każdej kobiecie jaką spotka tego dnia na swojej drodze.. Tulipany – rzecz święta. Z przymrużeniem oka rzecz jasne. Jednym się ten zwyczaj podoba innym nie, my natomiast skupimy się na tradycjach odleglejszych geograficznie, mających miejsce w Afryce.
– W Etiopii Dzień Kobiet związany jest ze świętem “Buricha”, podczas którego mężczyźni gotują posiłki dla kobiet i służą im podczas jedzenia. Jest to symboliczny gest docenienia pracy i roli kobiet w społeczeństwie.
– W niektórych społecznościach w Nigrze Dzień Kobiet jest okazją do organizowania rytuałów czarowniczych, podczas których kobiety biorące udział w obrzędach mają na celu oczyszczenie z negatywnych energii i zapewnienie sobie ochrony przed złymi duchami.
– W Kenii Dzień Kobiet jest obchodzony poprzez organizowanie tradycyjnych rytuałów, takich jak ceremonie wręczenia biżuterii i ubrań, a także koronacji kobiet na tytuł królowej.
– Ludność Mali i Burkina Faso w Dniu Kobiet uczestniczy się w tradycyjnych rytuałach związanych z plonami i zbiorami, podczas których kobiety mają okazję do celebrowania swojej roli w produkcji żywności.
W walce o emancypację
W każdym afrykańskim kraju kobiety pełnią niebagatelną rolę zarówno w społeczeństwie jak i gospodarce. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z równouprawnieniem. Często doświadczają one dyskryminacji, co powiązane jest z brakiem równych szans w wielu aspektach życia społecznego. Organizacje i wspólnoty na całym kontynencie odpowiedzialne są tego dnia za różnego rodzaju wydarzenia i akcje, mające na celu podniesienie świadomości na temat sytuacji kobiet oraz przyczynienie się do ich emancypacji.
Warto w tym miejscu wspomnieć także o Panafrykańskim Dniu Kobiet, który obchodzonym jest co roku 31 lipca. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) w 1962 r. Ma ono na celu uhonorowanie i upamiętnienie wkładu kobiet w walkę o wyzwolenie Afryki spod kolonialnego jarzma. To kolejny moment, aby pochylić się nad takimi wyzwaniami jak dyskryminacja, przemoc wobec kobiet, brak równych szans i dostępu do edukacji czy opieki zdrowotnej.
Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w tym szczytnym celu, wspierając organizacje pozarządowe takie jak Polsko Fundacja dla Afryki, Africa Help czy Dobra Fabryka.
Pamiętajmy, że kupując produkty afrykańskie również wspomagamy lokalną ludność. Kosmetyki jakie Wam oferujemy są także wytwarzane przez kobiece społeczności w Ghanie. Szczególnie warto zwrócić uwagę jak wiele wysiłku wymaga wyprodukowanie czarnego mydła i organicznego masła shea.
Źródło:
https://au.int/en/articles/africa-observes-pan-african-womens-day
https://aaregistry.org/story/black-women-and-international-womens-day/
https://newafricanmagazine.com/ethiopia/buricha-ethiopias-annual-womens-day/
https://niger.iom.int/news/iom-and-un-women-celebrate-womens-day-women-migrants-transit