Zacznijmy doceniać skórę
Skóra jest największym organem w ludzkim ciele. Trzeba się jednak chwilę zastanowić, aby zrozumieć jak wiele od niej zależy. Bierze udział w procesie termoregulacji, umożliwia odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego, czy chociażby zwiększa wchłanialność niektórych substancji. Można by jeszcze długo wymieniać. To, na co chcemy jednak zwrócić uwagę, skupione jest wokół zdolności skóry do przejawiania stanów fizjologicznych mających miejsce wewnątrz organizmu. Odpowiednie rozpoznanie objawów, może często prowadzić do rozwiązania problemów z niektórymi innymi narządami. Na przykład zażółcenie skóry jest wskaźnikiem poważnego uszkodzenia wątroby, a trądzik można przypisać problemom z gospodarką hormonalną. Nie można rzecz jasna traktować skóry jako wskaźnika. Ona sama potrzebuje sporo uwagi i pielęgnacji. Oto jak kwas fulwowy może pomóc w utrzymaniu w ryzach.
Przyjaciel kolagenu
Twoje ciało potrzebuje kolagenu, aby zapewnić prawidłowy wzrost i zdrowie skóry, włosów, paznokci oraz stawów. Niestety, w wyniku chorób, a także wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu w naszym organizmie. Może to prowadzić do zwiotczenia skóry, co z kolei powoduje drobne zmarszczki. Dochodzić to tego mogą łamliwe paznokcie oraz przerzedzenie lub łysienie włosów. Kwas fulwowy może znacznie przyczynić się do zahamowania procesu degradacji kolagenu w organizmie, a w konsekwencji do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci, których ważnym budulcem jest wspomniany wcześniej kolagen.
Grzybobójcze właściwości
Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze kwas fulwowy można stosować do leczenia i zwalczania różnych grzybów. Można go stosować także dodając do kąpieli lub stosować bezpośrednio na skórę lub paznokcie dotknięte zmianami grzybicznymi.
Antyoksydant
Przeciwutleniacze stanowią ochronę między negatywnym oddziaływaniem środowiska a człowiekiem. Szczególnie narażony na obecność wolnych rodników jest zewnętrzny płaszcz naszego ciała, a na pewno najłatwiej zauważyć na nim ich szkodliwą ingerencję. Zmarszczki, wypadanie włosów, łamliwe paznokcie etc. mogą być efektem przewlekłego stresu oksydacyjnego. Chociaż zażywanie kwasu fulwowego nie gwarantuje całkowitej bariery przed oksydantami, może jednak stać się potężną bronią, która da Twojej skórze szansę na walkę z utleniaczami. Warto mieć na uwadze, że wolne rodniki nie tylko niszczą Twoją skórę i włosy ale także wpływają bezpośrednio na pozostałe komórki naszego organizmu. Wielu naszych klientów doświadczyło pozytywnych zmian, które dotyczyły głównie poprawy kondycji włosów. Zmniejszenie wypadania, wzrost objętości, wzmocnienie trzonu włosa.
Dostarczyciel minerałów i witamin
Spożywanie niewystarczającej ilości witamin oraz makro i mikro składników prowadzi do wielu dysfunkcji, zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zazwyczaj pierwsze oznaki niedoboru składników odżywczych przejawiają się na skórze włosach i paznokciach. Niedobory mineralne można uzupełniać, zmieniając dietę lub stosując suplementy. Jeśli jednak Twój organizm nie przyswaja minerałów, lub masz problem z utrzymaniem diety przez np. intensywny tryb życia, zmiany te mogą nie przynieść pożądanego efektu. Tutaj kwas fulwowy może odgrywać ważną rolę, ponieważ znacząco zwiększa wchłanianie składników odżywczych, w tym minerałów. Działa on niczym nośnik, transportując aminokwasy, witaminy i inne składniki odżywcze z przyswajanego pokarmu, umożliwiając im efektywne pełnienie swoich funkcji.
Badania
Z racji tego, że skóra jest najbardziej uzewnętrznionym narządem ludzkiego ciała, starzenie się jej jest złożonym procesem wynikającym nie tylko z czynników wewnętrznych (genetyka, upływ czasu) ale także zewnętrznych (zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV). Przyczyn starzenia się skóry można wskazać wiele. Zaliczyć możemy do nich zmniejszoną syntezę białek zewnątrzkomórkowych w skórze właściwej, a także zwiększoną degradacja macierzy kolagenowej pod wpływem promieniowania UV i innych stresów środowiskowych. Z racji specyficznych właściwości kwasu fulwowego (chelatujące, przeciwdrobnoustrojowe, czy antyoksydacyjne) zbadano jego wpływ na zahamowanie procesów związanych z degradacją kolagenu. Udowodniono, że kwas fulwowy pozytywnie wpływa na zwiększenie żywotności komórek o ponad 26%, a także w znaczącym stopniu (w niektórych przypadkach o ponad 50%) zahamowuje rozpad kolagenu. Tym samym badanie sugeruje przeciwstarzeniowe działanie kwasu fulwowego.
Effect of fulvic acid on ultraviolet induced skin aging: The effect of fulvic acid on fibroblasts and matrix metalloproteinase. Kinoshita, H. 2012 [PDF]
Problemy skórne potrafią sprawić, że życie chorego może stać się wyjątkowo niewygodne. Choroby, takie jak egzema, łuszczyca i trądzik, są obecnie niezwykle powszechne w społeczeństwie. Wiele osób słusznie poszukuje leków, zaczyna terapie, aby pozbyć się problemu. Warto także w tym przypadku zainteresować się kwasem fulwowym. Z racji coraz większej wiedzy związanej z jego właściwościami, związek ten stał się popularny we wspomagania leczenia chorób skórnych. W rezultacie kwas fulwowy jest dodawany do szamponów przeciwłupieżowych (tu link), a jeden z kremów został opatentowany w USA w zakresie leczeniu trądziku, egzemy i łuszczycy (tu link). Od wielu lat kwas fulwowy jest używany w szeroko pojętej balneologii. Przykładami są okłady z torfu, kąpiele w wodach humusowych, czy stosowanie kompresów borowinowych. We wszystkich tych związkach podstawową substancją jest kwas fulwowy. Mimo, że w większości przypadków są to zabiegi miejscowe, kwas fulwowy przyjmowany w formie płynnej działa bezpośrednio wewnątrz organizmu, gdzie również może znajdować się przyczyna problemu, znajdującego jedynie uzewnętrznienie w postaci problemów skórnych.
The Role of Fulvic Acid in Skin Health. Peter Gouge. 2009 [PDF]
W przypadku badania mającego na celu określenie wpływu kwasu fulwowego (CHD-FA) na gojenie się ran zaobserwowano silną aktywność wobec różnych patogenów bakteryjnych i grzybiczych. Po zastosowaniu kwasu fulwowego wykazano pozytywne efekty analizując pomiar pola powierzchni rany, badanie histopatologiczne i profil ekspresji genów gojenia się ran. Wraz z postępującą terapią spadał poziom prozapalnych substancji, jednocześnie zwiększało się tempo leczenia.
Carbohydrate-derived fulvic acid is a highly promising topical agent to enhance healing of wounds infected with drug-resistant pathogens. Zhao, Yanan. 2015 [PDF]
W kolejnym badaniu wykazano, że kwas fulwowy (CHD-FA) ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, z dodatkową funkcją zdolności do zmniejszania stanu zapalnego. Skuteczność oddziaływania na wielogatunkowe biofilmy bakteryjne była praktycznie taka sama jak w przypadku chloreksydyny, a więc najpopularniejszego środka antyseptycznego. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania kwasu fulwowego pochodzenia naturalnego jako alternatywną strategię leczenia miejscowego chorób błony śluzowej jamy ustnej.
Investigating the biological properties of carbohydrate derived fulvic acid (CHD-FA) as a potential novel therapy for the management of oral biofilm infections. Leighann Sherry. 2013
W badaniu, którego celem była ocena bezpieczeństwa i skuteczności kwasu fulwowego (CHD-FA) na pacjentów chorych na egzemę brało udział 36 osób. Oprócz uczucia delikatnego pieczenia po aplikacji nie stwierdzono innych skutków ubocznych. Kwas fulwowy znacząco zniwelował niektóre dolegliwości związane z egzemą, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie naskórka, pękanie skóry i pęcherze. Według oceny badacza, grupa leczona kwasem fulwowym wykazała znaczną poprawę w porównaniu z grupą placebo, wykazując tym samym właściwości przeciwzapalne kwasu fulwowego, prowadząc do znaczącej poprawy obszarów skórnych zmienionych chorobowo.
Randomized, parallel-group, double-blind, controlled study to evaluate the efficacy and safety of carbohydrate-derived fulvic acid in topical treatment of eczema. Justin J Gandy. 2011
Roztwory wodne kwasu fulwowego i ekstraktu humusowego można bezpiecznie stosować jako zabiegi na skórę. Określono, że ekstrakty stosowane bezpośrednio na skórę lub jako terapie do kąpieli są bezpieczne w ilościach do 10 procent objętościowo. Lekarze stwierdzili, że przedłużone nasycenie skóry poprzez bezpośrednią aplikację lub zastosowanie jako terapia kąpielowa może być bardzo skuteczne w leczeniu wielu zewnętrznych i wewnętrznych schorzeń. Badania kliniczne pokazują, że zabiegi takie moją pomóc w wielu schorzeniach, nawet w przypadku wrzodziejących problemów skórnych.
Application of Fulvic acid and its derivatives in the fields of agriculture and medicine. Yuan, Shenyuan. 1993